Werstok - Dom DobryWERSTOK
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1574. Dawny Werstok był podzielony na część "dworską", z cerkwią, i wiejską - położoną ponad kilometr dalej, w lesie. Gdy pożar strawił część wiejską, mieszkańcy pobudowali się obok części "dworskiej". I tak już zostało.

Cerkiew ufundował w 1768 Józef Wilczewski, właściciel Werstoku, rotmistrz chorągwi husarskiej. W 1869 przeprowadzono kapitalny remont cerkwi. Wówczas została dobudowana ryznica (miejsce do przechowywania szat liturgicznych) i ponomarka (zakrystia), a wewnątrz umieszczono ikonostas. W 1909 została dobudowana kruchta i dzwonnica.

Najstarsze ikony pochodzą z II połowy XVIII wieku. Zabytkowa jest również cerkiewna Ewangelia oraz Apostoł (czyli księga liturgiczna zawierająca pisma nowotestamentowe dotyczące Apostołów, tj. Dzieje Apostolskie, Listy powszechne i Listy Pawła) z własnoręcznym zapisem fundatora Wilczewskiego.

Nasza gmina (Dubicze Cerkiewne) znajduje się w pierwszej trójce polskich gmin o najwyższym odsetku mniejszości narodowych. Ponad 80% mieszkańców deklaruje narodowość białoruską. Miejscową gwarę, stanowiącą mieszankę kilku języków z elementami lokalnej twórczości językowej, słychać na każdym kroku. Zapewne niewiele z niej zrozumiecie.

Prezentujemy piękne zdjęcia naszych dzikich sąsiadów. Wykonał je w okolicach Werstoku Tomasz Czykwin, rodowity werstoczanin.W OKOLICY

Puszcza Białowieska i Białowieża
Puszcza Białowieska ma ok. 12 tysięcy lat i jest jedynym w Polsce obiektem przyrodniczym z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Naszym Gościom możemy polecić zaprzyjaźnionych i sprawdzonych przewodników puszczańskich.W Białowieży - oprócz muzeum przyrodniczo-leśnego i parku pałacowego - polecamy kawiarnię "Bike Cafe" - lokal łączący zalety kawiarni z użytecznością wypożyczalni rowerów i nart biegowych, prowadzony przez naszych znajomych. W sezonie letnim warto odwiedzić Przystań na Lato – wypożyczyć kajak i popłynąć Narewką do granicy z Białorusią.

Hajnówka
To największe miasto w okolicy - z dużymi sklepami sieciowymi, imponującymi cerkwiami (m.in. Sobór Św. Trójcy – dwukondygnacyjna cerkiew mieszcząca jednorazowo 5 tysięcy osób), Parkiem Wodnym i znanym w okolicy targiem, na którym w środy i soboty można kupić zdrową żywność. W Hajnówce rozpoczyna się trasa Wąskotorowej Kolejki Leśnej, którą od maja do września można przemierzać lasy Puszczy Białowieskiej.

W Hajnówce polecamy "Wilcze Jadło" - niedużą knajpę z dobrym jedzeniem, prowadzoną przez naszych znajomych.Synagoga w Orli
Majestatyczna synagoga została zbudowana ok. roku 1754. Do połowy XX wieku była to jedna z nielicznych budowli murowanych w Orli. Nad wejściem widniał napis: "Jakimże lękiem napawa to miejsce! Nic tu innego tylko Dom Boży". Wnętrze pokrywały piękne freski z motywami roślinnymi i zwierzęcymi, których resztki przetrwały do dzisiaj. Przez Orlę i dalej, koło Werstoku, przebiegał ważny dla miejscowych Żydów szlak handlowy do Brześcia, z przydrożnymi karczmami. Jedna z nich znajdowała się obok naszej miejscowości.

Dom Dobry znajduje się ok. 16 km od synagogi.


Zdjęcie pochodzi ze strony polskaniezwykla.pl.

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo
To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski. Dom Dobry znajduje się ok. 4 km od Green Velo.Zalew Bachmaty
Zalew ma kąpielisko z piaszczystą plażą (w sezonie jest ratownik). Jest tam plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych. Dom Dobry znajduje się ok. 4 km od zalewu.


Zdjęcie pochodzi ze strony atrakcjepodlasia.pl.

Zalew Repczyce
Podobnie jak na Bachmatach, jest kąpielisko z sezonowym ratownikiem, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia sprzętu pływającego. Dom Dobry znajduje się ok. 20 km od zalewu.


Zdjęcie pochodzi ze strony grupabiwakowa.pl.

Białoruś
Z Domu Dobrego można wyskoczyć – bez wizy! – na Białoruś. Sąsiadujemy z bezwizową strefą „Brześć – Grodno”, do której można wybrać się rowerem lub pieszo (przejście graniczne koło Białowieży) albo samochodem (przejście graniczne w Połowcach, ok. 20 km od Werstoku). Najbliżej nas jest tzw. Rejon Kamieniecki – z wybudowaną w XIII wieku, 30-metrową obronną Wieżą Kamieniecką, zwaną Białą Wieżą, oraz z szeregiem zabytków (ruiny zamku, barokowe i klasycystyczne pałace i świątynie) w dawnych majątkach Sapiehów, Potockich i Puzynów.DO GÓRY


           Dom Dobry 2018-2021                           Jesteśmy na  permakultura.edu.pl